Wilno
1 kwietnia 1579 roku król Polski Stefan Batory założył Uniwersytet Wileński. To trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej. Absolwentami tej uczelni jest wielu wybitnych Polaków.
i św. Jana Ewangelisty
leży tu wielu polskich obrońców Wilna
Pomnik pamięci żołnierzom stoczonej w dniu 19 czerwca 1831 roku u podnóża wzgórza Ponarskiego bitwy oddziałów powstańczych pod dowództwem Antoniego Giełguda i Dezyderego Adama Chłapowskiego z oddziałami armii rosyjskiej. W tej bitwie o Wilno uczestniczyło po polskiej stronie około 15 tys. żołnierzy, zaś liczebność przeciwnika przewyższała 22 tys. osób.
Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie mieści się w mieszkaniu przy zaułku Bernardyńskim (ul. Bernardinų g. 11) w Starym Mieście, gdzie od Wielkanocy do czerwca 1822 r. żył poeta.
w którym mieszkał Juliusz Słowacki
Dom w którym mieszkał Józef Ignacy Kraszewski
Historyk przybył do Wilna w 1829 r., by studiować na Uniwersytecie, ale wkrótce został aresztowany pod podejrzeniem współpracy przy organizacji Powstania Listopadowego (podobno znaleziono u niego listy od J.Lelewela). Więziony, a potem mieszkający w Wilnie przez kilka lat pod dozorem policji carskiej, czas pobytu w mieście wykorzystał na badania historyczne – wydał m.in. 4-tomową historię miasta.
"Spacerkiem z Marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie"
(Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia)
Został zbudowany w latach 1912-1932 w stylu neogotyckim. Autorem projektu kościoła był Stefan Szyller, polski architekt i konserwator zabytków. W środku możemy obejrzeć obrazy: "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem" z drugiej połowy XVI wieku, "Św. Antoni" z drugiej połowy XVII wieku, oraz "Św. Augustyn" z XVIII wieku.
powstał w 1995 r. Mendog (lit. Mindaugas) był Wielkim Księciem Litewskim, jak również pierwszym i jedynym królem Litwy. Z Mendogiem związane jest stworzenie państwowości litewskiej i pierwsze kroki chrześcijaństwa.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.
W 1874 r. dwór Piłsudskich spłonął, a rodzina przeprowadziła się do Wilna.
Po I wojnie światowej Zułów stał się częścią Rzeczypospolitej.
W 1934 roku stowarzyszenie rezerwistów odkupiło ten teren od wojska, by upamiętnić to miejsce. W Zułowie powstał park rezerwat. Otworzył go już po śmierci marszałka w 1937 r. prezydent Ignacy Mościcki. W obrębie fundamentów posiadłości zasadził dąb. Jednak po wojnie, aby zatrzeć wszelkie ślady po Piłsudskim, Sowieci urządzili tam sowchoz. Do dzisiaj zachowały się fundamenty budynków i właśnie drzewo.
W 1867 r. w powiewiórskim kościele św. Kazimierza państwo Piłsudscy ochrzcili swojego nowo narodzonego syna Józefa – przyszłego marszałka i wodza narodu polskiego.
W 1930 roku Aleksandra i Józef Piłsudski otrzymali Pikieliszki. Zgodnie z prawem o osadnictwie wojskowym na kresach. Marszałkowa, jak i Piłsudski, byli kawalerami Krzyża Virtuti Militari, więc mieli prawo otrzymania tzw. nadziału ziemi. Obejmował on 35 ha ziemi rolnej, 25 ha łąk i 73 ha jezior. Piłsudski szczególnie polubił dwór w Pikieliszkach, który stał się jego letnią rezydencją w okresie międzywojennym.
Troki
Zamek na wyspie odbudowano dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Gotycka warownia składa się z zamku górnego (z pałacem książęcym) i dolnego (dawniej były w nim pomieszczenia gospodarcze) otoczonych malowniczymi murami obronnymi. Jej wnętrza zajmuje muzeum historyczne, w którym można zobaczyć m.in. broń, zbroje rycerskie, porcelanę i inne przedmioty związane ze świetnością tego miejsca.
Ulicę Karaimską otaczają kolorowe drewniane domy ustawione do niej szczytami. Są żółte, zielone, błękitne, mają spadziste dachy i okolone białymi ramami okna. Zawsze są ich trzy: jedno dla Boga, jedno - dla gospodarza i jedno dla księcia Witolda w podzięce za sprowadzenie na te tereny. Przy tej ulicy jest też ich XVIII-wieczna świątynia z łamanym dachem z wieżyczką. Przez długie lata po II wojnie światowej była ona jedyną działającą kienesą w Europie.


Kosciół Św. Franciszka Ksawerego, klasztor i kolegium Jezuitów – to własnie niopodal tego kościoła, na murach jest tablica upamiętniajaca pobyt Adama Mickiewicza w Kownie. Przcował tu jako nauczyciel i prawdopodobnie zanudziłby się ostatecznie w Kownie, gdyby nie… sąsiedztwo uroczej mężatki, Karoliny Kowalskiej.
Archikatedra pwz.Św.Piotra i Pawła – największy kościół gotycki w Kownie i jeden z największych na Litwie.. Można w niej oglądać obrazy Michała Elwiro Andriolli, znanego z ilustracji do pierwszych wydań „Pana Tadeusza“. Wielkie wrażenie robi też ołtarz główny, autorstwa Tomasza Podhajskiego. Ołtarz przedstawia apostołów, towarzyszących Grupie Ukrzyżowania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz