Wilno i okolice

  Wilno

Ostra Brama



Kościół św. Teresy



Katedra






Kaplica św. Kazimierza






Grób Barbary Radziwiłłówny w podziemiach wileńskiej Katedry



Pałac Wielkich Książąt Litewskich na Zamku Dolnym



Giedymin na Placu Katedralnym




Góra Zamkowa





Kościół św. Anny






Kościół św. Franciszka i św. Bernarda






Kościół św. św. Piotr i Pawła









Uniwersytet Wileński

1 kwietnia 1579 roku król Polski Stefan Batory założył Uniwersytet Wileński. To trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i Północnej. Absolwentami tej uczelni jest wielu wybitnych Polaków.






Kościół archiprezbiterialny św. Jana Chrzciciela 
i św. Jana Ewangelisty








Pałac Prezydencki





Dom Siostry Faustyny Kowalskiej 

drewniany dom, w którym mieszkała przyszła święta (znajduje się w nim obecnie niewielka izba pamięci) - można go obejrzeć przy ulicy ul. Grybo g. 29 a



Kościół p.w Ducha Świętego, zwany Dominikańskim.

Tu w bocznym ołtarzu znajdował się Obraz Jezusa Miłosiernego jaki wg wskazówek siostry Faustyny namalował Eugeniusz Kazimirowski, zanim przeniesiono go do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ulicy Dominikonų 12 (Dominikańska 12)



Prawosławny monaster św. Ducha






Cerkiew św. Mikołaja
ul. Wielka 12 (lit. Didžioji g. 12)



Wrota Bazyliańskie

Cerkiew św. Trójcy i Klasztor Bazylianów




Synagoga





Cmentarz Na Rossie

















Wojskowy cmentarz na Antokolu
leży tu wielu polskich obrońców Wilna




Ponary

Pomnik pamięci żołnierzom stoczonej w dniu 19 czerwca 1831 roku u podnóża wzgórza Ponarskiego bitwy oddziałów powstańczych pod dowództwem Antoniego Giełguda i Dezyderego Adama Chłapowskiego z oddziałami armii rosyjskiej. W tej bitwie o Wilno uczestniczyło po polskiej stronie około 15 tys. żołnierzy, zaś liczebność przeciwnika przewyższała 22 tys. osób.


Dom Mickiewicza

Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie mieści się w mieszkaniu przy zaułku Bernardyńskim (ul. Bernardinų g. 11) w Starym Mieście, gdzie od Wielkanocy do czerwca 1822 r. żył poeta.




Cela Konrada




Dom przy ul. Zamkowej,
 w którym mieszkał Juliusz Słowacki


Dom w którym mieszkał Józef Ignacy Kraszewski

Historyk przybył do Wilna w 1829 r., by studiować na Uniwersytecie, ale wkrótce został aresztowany pod podejrzeniem współpracy przy organizacji Powstania Listopadowego (podobno znaleziono u niego listy od J.Lelewela). Więziony, a potem mieszkający w Wilnie przez kilka lat pod dozorem policji carskiej, czas pobytu w mieście wykorzystał na badania historyczne – wydał m.in. 4-tomową historię miasta.


Góra Trzech Krzyży




Znad Wilii




Jerzy Surwiło autor książki 
"Spacerkiem z Marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie"



Wieża telewizyjna



Druskienniki
Obok nowoczesnych parków w Druskiennikach stoją stare budynki, pamiętające czasy, gdy przechadzał się tędy marszałek Piłsudski – cerkiew prawosławna Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” z 1865, wille i domy zdrojowe nad Niemnem.










Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej 

(Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia)

Został zbudowany w latach 1912-1932 w stylu neogotyckim. Autorem projektu kościoła był Stefan Szyller, polski architekt i konserwator zabytków. W środku możemy obejrzeć obrazy: "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem" z drugiej połowy XVI wieku, "Św. Antoni" z drugiej połowy XVII wieku, oraz "Św. Augustyn" z XVIII wieku.


Miejsce, gdzie stał domek Józefa Piłsudskiego na Pogance w Druskiennikach



Pomnik króla Litwy Mendoga
powstał w 1995 r. Mendog (lit. Mindaugas) był Wielkim Księciem Litewskim, jak również pierwszym i jedynym królem Litwy. Z Mendogiem związane jest stworzenie państwowości litewskiej i pierwsze kroki chrześcijaństwa.




Uzdrowisko nad Niemnem



Zułów

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie. 
W 1874 r. dwór Piłsudskich spłonął, a rodzina przeprowadziła się do Wilna. 
Po I wojnie światowej Zułów stał się częścią Rzeczypospolitej. 
W 1934 roku stowarzyszenie rezerwistów odkupiło ten teren od wojska, by upamiętnić to miejsce. 
W Zułowie powstał park rezerwat. Otworzył go już po śmierci marszałka w 1937 r. prezydent Ignacy Mościcki. W obrębie fundamentów posiadłości zasadził dąb. Jednak po wojnie, aby zatrzeć wszelkie ślady po Piłsudskim, Sowieci urządzili tam sowchoz. Do dzisiaj zachowały się fundamenty budynków i właśnie drzewo.







Powiewiórki

W 1867 r. w powiewiórskim kościele św. Kazimierza państwo Piłsudscy ochrzcili swojego nowo narodzonego syna Józefa – przyszłego marszałka i wodza narodu polskiego.





Pikieliszki

W 1930 roku Aleksandra i Józef  Piłsudski otrzymali Pikieliszki.  Zgodnie z prawem o osadnictwie wojskowym na kresach. Marszałkowa, jak i  Piłsudski, byli  kawalerami  Krzyża Virtuti Militari, więc mieli prawo otrzymania tzw. nadziału ziemi. Obejmował on  35 ha ziemi rolnej, 25 ha łąk i 73 ha jezior. Piłsudski szczególnie polubił dwór w Pikieliszkach, który stał się jego letnią rezydencją w okresie międzywojennym. 






Bezdany
26 września 1908 roku dochodziła godzina 23.00. Pociąg zdążający do Petersburga opuścił kilkadziesiąt minut wcześniej Wilno i powoli wtaczał się na niewielką stację Bezdany. Drzemiących podróżnych obudziły huk strzałów i eksplozje bomb. Grupa bojowa polskiej partii socjalistycznej rozpoczynała zbrojny napad, który miał przejść do legendy. Kierownikiem akcji był sam Piłsudski.




 Troki

Zamek na wyspie odbudowano dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Gotycka warownia składa się z zamku górnego (z pałacem książęcym) i dolnego (dawniej były w nim pomieszczenia gospodarcze) otoczonych malowniczymi murami obronnymi. Jej wnętrza zajmuje muzeum historyczne, w którym można zobaczyć m.in. broń, zbroje rycerskie, porcelanę i inne przedmioty związane ze świetnością tego miejsca.






Ulicę Karaimską otaczają kolorowe drewniane domy ustawione do niej szczytami. Są żółte, zielone, błękitne, mają spadziste dachy i okolone białymi ramami okna. Zawsze są ich trzy: jedno dla Boga, jedno - dla gospodarza i jedno dla księcia Witolda w podzięce za sprowadzenie na te tereny. Przy tej ulicy jest też ich XVIII-wieczna świątynia z łamanym dachem z wieżyczką. Przez długie lata po II wojnie światowej była ona jedyną działającą kienesą w Europie.



Pałac Tyszkiewiczów w Zatroczu

Pałac w Zatroczu to jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych dworów na Litwie. Zespół pałacowo-parkowy, zbudowany na brzegu jeziora, daje możliwość zapoznania się ze stylem życia litewskich rodów magnackich z XIX wieku.   Posiadłość w Zatroczu, została wybudowana na początku XX wieku z inicjatywy Józefa Tyszkiewicza i jego żony, polskiej księżnej Jadwigi. Hrabia wybrał to miejsce, będąc urzeczonym unikalnym krajobrazem. 







Kowno

Zamek w Kownie


Kościół św. Jerzego Męczennika







Kościół św. Franciszka Ksawerego i Ratusz



Ratusz



Kościół św. Franciszka Ksawerego

Kosciół Św. Franciszka Ksawerego, klasztor i kolegium Jezuitów – to własnie niopodal tego kościoła, na murach jest tablica upamiętniajaca pobyt Adama Mickiewicza w Kownie. Przcował tu jako nauczyciel i prawdopodobnie zanudziłby się ostatecznie w Kownie, gdyby nie… sąsiedztwo uroczej mężatki, Karoliny Kowalskiej.


Katedra świętych Piotra i Pawła

Archikatedra pwz.Św.Piotra i Pawła – największy kościół gotycki w Kownie i jeden z największych na Litwie.. Można w niej oglądać obrazy Michała Elwiro Andriolli, znanego z ilustracji do pierwszych wydań „Pana Tadeusza“. Wielkie wrażenie robi też ołtarz główny, autorstwa Tomasza Podhajskiego. Ołtarz przedstawia apostołów, towarzyszących Grupie Ukrzyżowania.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1918

  Źródło:      https://www.facebook.com/MojHistorycznyBlogMHB       http://mojhistorycznyblog.pl/ KARTKA Z KALENDARZA 10 listopada 1918 roku...