2001 Grecja

 Grecja


Góra Olimp

W mitologii greckiej Olimp uważany był za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego: Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego.



Meteora

Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągane były na linach, również odwiedzający mogli dostać się do monastyrów jedynie w taki sposób. Pierwsze wspólnoty religijne pojawiły się w Meteorach pod koniec X w., mieszkając w jaskiniach i pustelniach. Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. To on założył pierwszy klasztor w roku 1336. Ponieważ trwały wówczas wojny Bizancjum z Serbią więc klasztory te były dobrym, niedostępnym schronieniem. Ukrywał się tu m.in. Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520–1566).














Olimpia

Olimpia nie jest dużym, ale ważnym historycznie miejscem w Grecji. W starożytności była głównym ośrodkiem kultu Zeusa. Od 776 roku p.n.e. miejsce igrzysk olimpijskich, których trwająca do dzisiaj tradycja wzięła tam swój początek. Dzisiaj Olimpia słynie z najlepiej zachowanych w całej Grecji ruin antycznego polis.






Tu rozpala się "ogień olimpijski"



Mykeny

starożytne miasto greckie, którego historia sięga co najmniej 3,5 tys. lat. Zgodnie z legendą założył je sam Perseusz. Z warownym grodem związane są dobrze znane z greckiej mitologii postacie, Agamemnon, Arteusz i Orestes. Słynne złote skarby wydobyte tu w XIX w przez Heinricha Schliemanna, są obecnie przechowywane w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.







Lwia Brama, czyli główna brama do cytadeli mykeńskiej.
Kultura mykeńska 1600/1400 – 1100 p.n.e.





Skarbiec Arteusza, zwany też grobowcem Agamemnona, 
choć tak naprawdę nie wiemy kogo w nim pochowano.




Epidauros

od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało tu najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa (Asklepiejon) w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa.






Kanał Koryncki

W zamierzchłej przeszłości Peloponez był wyspą, która na skutek ruchów tektonicznych przesunęła się do lądu. Pod koniec XIX wieku za sprawą sztucznie stworzonej przeszło 6 kilometrowej przeprawy wodnej zwanej Kanałem Korynckim łączącej Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Jońskim Peloponez powtórnie oddzieli się od stałego lądu.




Ateny

Ulice - Plaka




Biblioteka Uniwersytecka




Warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza
- słynni żołnierze Evzoni



Akropol





Świątynia Artemidy


Widok na Areopag




Areopag



Odeon ofiarowany Atenom przez Herodesa Attykusa w 161 r. p.n.e.



Zrekonstruowany starożytny stadion olimpijski 
- Panathinaiko - Stadion Panatenajski w Atenach



Termopile

Bitwa pod Termopilami – starcie zbrojne rozegrane wiosną roku 191 p.n.e. między brzegiem morskim i górami w Termopilach pomiędzy wojskami rzymskimi dowodzonymi przez Luciusa Corneliusa Scipio Asiaticusa i wojskami Seleucydów dowodzonym przez Antiocha III Wielkiego.


Pomnik króla Sparty Leonidasa






Saloniki

Bulwar Leoforos Nikis




Rotunda św. Jerzego z IV w



Biała Wieża


Łuk Triumfalny Galeriusza



Panagia Acheiropoietos


Dodeka Apostoli 



Agia Sofia    





Tassos




















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1918

  Źródło:      https://www.facebook.com/MojHistorycznyBlogMHB       http://mojhistorycznyblog.pl/ KARTKA Z KALENDARZA 10 listopada 1918 roku...