2022 Teneryfa
Góry Anaga
- Zajmuje powierzchnię około 14500 ha.
- Trekking i wspinaczka górska - Igueste de San Andres, Baranco de Antequera, plaża Antequera.
Pl. El Cristo La Laguna
Masca
– wieś w gminie Buenavista del Norte na Teneryfie. Miejscowość leży na wysokości 600 m n.p.m. w masywie górskim Teno i daje początek wąwozowi o tej samej nazwie, który biegnie do plaży położonej wśród klifów Los Gigantes. W latach 60. XX wieku można ją było zwiedzić docierając do niej na wynajętym osiołku.
Las Canadas del Teide
Park Narodowy Teide jest usytuowany w archipelagu Wysp Kanaryjskich na Teneryfie. Na jego terenie znajduje się stratowulkan Pico del Teide o wysokości 3718 m n.p.m. To trzecia na świecie pod względem wysokości struktura wulkaniczna. Wznosi się 7500 m ponad dno oceanu. To także najwyższy szczyt Hiszpanii. Park Narodowy Teide jest terenem uformowanym przez działalność wulkanu, a zatem jest świadectwem złożonych procesów geologicznych kształtujących oceaniczną wyspę. Na średniej wysokości ok. 2000 m n.p.m. rozlega się kaldera Las Canadas wypełniona niezwykłymi formacjami skalnymi oraz endemiczną roślinnością.
Icod de los Vinos
to miasto o ponad 500-letniej historii. Założone przez hiszpańskich konkwistadorów, za sprawą dobrze zachowanych budowli, wciąż pamięta czasy kolonialne. Mieszkańcy Teneryfy mówią na nie Ciudad del Drago (tłum. Smocze Miasto).
Dracena Millenaria – Tysiącletnie Smocze Drzewo (Drago). Ten endemiczny dla Teneryfy gatunek jest zarazem symbolem nie tylko tej wyspy, ale i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Waży ponad 100 ton, jego średnica sięga 6 metrów, wiek, który szacuje się 400-800 lat.
Garachico
to kolonialne miasteczko na Teneryfiemiasto w zachodniej części wyspy, które pod koniec XV wieku założył włoski bankier Cristóbal de Ponte. Miejscowości tej od początku towarzyszył portowy charakter, dzięki któremu następował jej szybki rozwój ekonomiczny. Garachico łączyło Teneryfę z pozostałymi wyspami archipelagu, a także z Wielką Brytanią, Ameryką i Flandrią.
W XVII wieku znaczenie Garachico zaczęło się zmniejszać. Powodem były najpierw nawiedzające je wciąż epidemie, a w 1646 roku osuwisko, które pochłonęło wiele ofiar i zniszczyło część statków. Do największej tragedii doszło jednak kilkadziesiąt lat później. W 1706 roku w wyniku wybuchu wulkanu Teide, wypływająca z krateru lawa pokryła część miasta. Zniszczeniu uległ port – główne źródło dochodu tej miejscowości. A to oznaczało koniec jej lat świetności.
Zamek Castillo de San Miguel w Garachico. Dach fortecy to doskonały punkt widokowy na okolicę.
Zamek Castillo de San Miguel, który znajduje się tuż przy naturalnych basenach. To jedyna fortyfikacja obronna w Garachico. Zbudowana w latach 1575-1577 miała za cel obronę miasta przed najeźdźcami atakującymi od strony morza. Jej solidną konstrukcję wykonaną z kamienia zdobią herby, natomiast na dachu fortecy znajdziemy taras widokowy.
La Orotava
Miasto na Teneryfie, które pozwala w idealny sposób poznać kulturę Wysp Kanaryjskich z czasów pierwszych konkwistadorów. Dzięki swojej wyjątkowo malowniczej architekturze przenosi nas w okres kiedy Hiszpania była imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce. Był to okres terytorialnej dominacji Hiszpanów na świecie, od Filipin po niemal całe terytorium Ameryki Łacińskiej.
Będąc w La Orotava warto zobaczyć jego następujące atrakcje:
- Iglesia de la Concepción - najpiękniejszy kościół miasta nazywany z tego powodu również bazyliką lub katedrą La Orotava.
- Casa de los Balcones - najsłynniejsza budowla miasta, reprezentuje tradycyjną kanaryjską architekturę barokową z 1632 roku. Jej wizytówką są wspaniałe drewniane balkony.
- Casa del Turista - drugi z najsłynniejszych kanaryjskich domów w La Orotava znajduje się naprzeciwko Casa de los Balcones.
- Museo de las Alfombras - muzeum dedykowane sztuce.
- Plaza de la Constitución - najpiękniejszy plac miasta.
La Gomera zwana „magiczną wyspą”
Park Narodowy Garajonay
Las z okazami prehistorycznej roślinności, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wśród licznych tradycji godny szczególnej uwagi jest język silbo – właściwy wyspie system komunikacji, w którym gwizdy odpowiadają sylabom. Tutejsi mieszkańcy przez wieki porozumiewali się w ten sposób ze względu na nierówne ukształtowanie terenu na wyspie. Dzięki temu mogli przesyłać proste wiadomości z jednego końca wąwozu na drugi, unikając odległości i trudności wiążących się z jej pokonywaniem.
San Sebastián de La Gomera
Puerto de la Cruz
- to dawne portowe miasteczko w północnej części Teneryfy.
Kościół Iglesia de Nuestra Senora de la pena de Francia
Wybudowany w XVII wieku kościół można zobaczyć już przy wjeździe do miasta. Jeżeli lubisz podziwiać zabytki, z pewnością zachwyci cię kameralność tej barokowej budowli. Jednak pamiętaj o odpowiednim stroju, dla mieszkańców miasta budowla ma większe znaczenie aniżeli tylko zabytkowe. Zwracają oni uwagę na stosowny strój wewnątrz kościoła.
Plaza de Charco de los Camarones, to plac targowy, na którym kiedyś odbywał się wyłącznie handel świeżo złowionymi rybami oraz owocami morza.
Zespół basenów Costa Martinez, to swoiste, naturalne baseny uformowane z wulkanicznej skały niecki basenowe są wypełnione wodą oceaniczną.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz