2021 Kotlina Kłodzka

 2021 Kotlina Kłodzka

Błędne Skały

Obszar Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 - 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników.




















Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest on pozostałością najwyższego poziomu Gór Stołowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne. Do najbardziej znanych należy np.: "Kwoka", "Mamut" (zwany także "Małpoludem"), "Wielbłąd", "Głowa Księżniczki Emilki", "Słoń" i "Kazalnica". Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. "Piekiełko". Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Z uwagi na panujące tu warunki klimatyczne, na dnie "Piekiełka" śnieg zalega zwykle do połowy czerwca.















Skalne Grzyby

Znajdują się one w północnym fragmencie stoliwa Gór Stołowych między Batorowem i Karłowem. Jest to grupa oryginalnie ukształtowanych form skalnych, rozrzuconych na długości ok. 2 km i na wysokości ok. 680-700 m n.p.m. Skałki mają kształty grzybów, maczug, baszt i bram, a nawet całych murów skalnych.

















Śnieżnik

W księgach ma zapisane 1423 m wysokości, to najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich i Masywu Śnieżnika, w którym zajmuje centralne miejsce. Dzięki temu, że wyższej góry w okolicy nie znajdziecie, dostąpił i on swego miejsca w Koronie Gór Polski. Czasami w annałach widnieje pod inną, nieco mniej znaną nazwą, Śnieżnik Kłodzki lub pod dawniejszą nazwą Kładska Śnieżka. Szlak na Śnieżnik jest wybornie przyjemny, po drodze czeka schronisko, które da wsparcie podczas wędrówki, a przez wierzchołek przemyka granica polsko-czeska.


















Jaskinia Niedźwiedzia

Jedna z największych atrakcji Masywu Śnieżnika to Jaskinia Niedźwiedzia położona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z większych w Polsce, którą po przypadkowym odkryciu w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru, a następnie wielu pracach badawczych, geologicznych, górniczych i budowlanych udostępniono dla turystów od 1983 roku.












Masaykova Chata

Schronisko położone jest w kraju kralovohradeckim, na zachód od Zieleńca, poniżej grzbietu Gór Orlickich, na południowo-wschodnim zboczu Šerlicha, na rozległej odsłoniętej polanie, na wysokości (1013 m n.p.m.) przy granicy państwowej z Polską[1]. Szlakiem odchodzącym ze schroniska - kilkaset metrów po widocznej ścieżce - dojście do wyciągu, którym można zjechać, bądź po stoku narciarskim zejść do Zieleńca.








Orlica




Wodospad Wilczki









Ogród Japonski - Jarków




Czermna

Kaplica Czaszek
Szczególnym miejscem dzielnicy Czermna jest wybudowana w stylu barokowym Kaplica Czaszek z 1776 roku. Jest to jedno z trzech takich obiektów znajdujących się w Europie.
Założycielem kaplicy był proboszcz tutejszej parafii Wacław Tomaszek. Z jego inicjatywy zebrano w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy Zdroju czaszki i kości zmarłych na cholerę w czasie epidemii panującej w okresie wojny 30-letniej (1618-1648) i zabitych w czasie wojen śląskich, głównie 7-letniej (1756-63). Ściany i sufit wyłożono 3 tysiącami czaszek i piszczeli. W piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze 21 tysięcy czaszek wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów. Na prawo kaplicy znajduje się murowana dzwonnica z 1603 roku ozdobiona ornamentem z barwnych płytek łupku oraz tarczami zegarowymi. Dalej znajduje się kościół św. Bartłomieja z XVII wieku z bogato wyposażonym wnętrzem. Kościół wzniesiony jest na planie krzyża, w środku zobaczyć można barokowy ołtarz, wiele figur świętych oraz freski znajdujące się na suficie. Za kościołem znajduje się cmentarz z grobami ludzi „różnych kultur”(Czech, Niemiec i Polaków), którzy zamieszkiwali te ziemie.









Duszniki Zdrój














Polanica Zdrój















Zamek Leśna Skała w Szczytnej








Kłodzko













Paczków

Zespół staromiejski oraz fortyfikacje Paczkowa zostały uznane za pomnik historii w 2012 r.
Mury Paczkowa należą do najlepiej zachowanych średniowiecznych obwarowań miejskich w Polsce. Mają niemalże pełny przebieg z wyjątkiem dwóch przerwań i bogaty system elementów pionowych: wież bramnych i baszt. Unikalnym i wyróżniającym się elementem umocnień miejskich Paczkowa jest inkastelowany kościół pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty, jedna z najciekawszych świątyń obronnych w tej części Europy. Oprócz fortyfikacji Paczkowa, na szczególną uwagę zasługuje zachowany średniowieczny układ przestrzenny miasta wraz z historyczną parcelacją. Położenie Paczkowa oraz rola obronna, do jakiej miasto zostało powołane, sprawiły, że rozwój tego ośrodka na przestrzeni wieków przebiegał zdecydowanie wolniej niż innych śląskich miast. Wszelkie inne, oprócz obronnego, aspekty miastotwórcze nie okazały się na tyle silne, by zatrzeć cechy średniowiecznej twierdzy. Dzięki tej swoistej wielowiekowej stagnacji, Paczków jest jedynym zachowanym w takim stopniu organizmem miejskim na Śląsku.









Wambierzyce













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1918

  Źródło:      https://www.facebook.com/MojHistorycznyBlogMHB       http://mojhistorycznyblog.pl/ KARTKA Z KALENDARZA 10 listopada 1918 roku...