Publikacje
Niezwykłe życiorysy rodziny
Marszałka Józefa Piłsudskiego
O Józefie Piłsudskim napisano wiele książek i publikacji. "Gniazdo Rodzina Onyszkiewiczów" Zofii Turowskiej - to książka o rodzinie Marszałka (Aleksandra Piłsudska - żona Marszałka, Wanda Piłsudska - starsza córka Marszałka, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska - młodsza córka Marszałka Józefa Piłsudskiego, Andrzej Jaraczewski - mąż Jadwigi Piłsudskiej, Joanna Onyszkiewicz z. d. Jaraczewska - wnuczka Marszałka Józefa Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski - wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego), przyjaciołach, znajomych i o sporym kawałku ich historii. Oto fragmenty z tej książki uzupełnione o inne źródła.
Rodzina Piłsudskich nie zagoiła jeszcze świeżych ran po klęsce powstania styczniowego, tej „wojny garści źle uzbrojonych i źle odzianych szaleńców, zmagających się z kolosem władającym połową świata”. Józef Wincenty Piłsudski, wykształcony i światły agronom, jako komisarz Rządu Narodowego na powiat kowieński na Żmudzi, musi razem z żoną, kuzynką Marią Billewiczówną, którą poślubił 23 kwietnia 1863 roku, porzucić włości dziedziczne Tenenie w Kowieńszczyźnie i przenieść się do Zułowa, do wniesionego w posagu żony pokaźnego majątku liczącego około 11 tysięcy morgów, w powiecie święciańskim. Piłsudscy byli – według herbarza Seweryna Uruskiego - rodziną żmudzką, od początku XVIII stulecia należącą do zamożniejszych w swojem województwie. Podług tradycji rodzinnej pochodzą od Ginwiłłów vel Giniatowiczów, pieczętujących się Kościeszą. Z kolei Billewiczowie - jedną z najznakomitszych, a zarazem jedną z najdawniejszych rodzin żmudzkich, tych samych, o których pisze Henryk Sienkiewicz, że od Mendoga ród wiedli i dlatego „Potop” zaczął zdaniem: „Był na Żmudzi ród możny Billewiczów”...
W Zułowie, położonym sześćdziesiąt kilometrów na północ od Wilna, zamieszkali w pięknie zbudowanym dworze o dwunastu pokojach. Na ścianach wisiały portrety przodków. Dwór otoczony był budynkami folwarcznymi i mieszkaniami dla służby. Przed bramą wjazdową, gdzie wisiał herb rodowy „Kościesza”, aż do samego dworu ciągnęła się droga wjazdowa wysadzana lipami. Wokół rozciągały się pagórki i rozliczne stawy.
„Lesiste pojezierze okolic Zułowa, rozciągające się nad granicami Litwy, Łotwy i Sowietów ma, swój odrębny, pełen uroku krajobraz - melancholijny, pyszny i romantyczny. Tę ziemię borów i jezior, sadów, uli i lnu, o pejzażu głęboko nastrojowym, przerzynały szlaki wojenne we wszystkich kierunkach, na których wielojęzyczne wojska toczyły boje o ten kresowy wycinek Rzeczpospolitej. Żyją tu stare tradycje szlacheckie i ludność twarda i uparta o śpiewnym akcencie mowy. Z owych stron bogatych w charaktery wyszedł legion najtęższych ludzi w Polsce. Mieszkają tu rodzeni bracia po krwi Mickiewicza, Kościuszki i często ich imiennicy”.
W tym dworku w noc grudniową, cztery lata po klęsce powstania styczniowego, dokładnie 5 grudnia 1867 roku Piłsudskim urodził się syn, który na chrzcie otrzymał imiona Józef Klemens. I „czar krajobrazu litewskiego, przepojony powagą i melancholią, otaczał jego młodość i pozostawił swe piętno na Jego usposobieniu". Był czwartym dzieckiem z dwanaściorga rodzeństwa, miał jeszcze pięciu młodszych braci i trzy młodsze siostry.
Również w rodzinie Aleksandry ze Szczerbińskich przyszło na świat dwanaścioro dzieci. Przeznaczenie tak kierowało losem tych dwojga ludzi - Józefa i Aleksandry, że po raz pierwszy spotkali się w maju 1906 roku w Warszawie.
Niezwykłe życiorysy rodziny Marszałka Józefa Piłsudskiego .pdf
***********************
Zofia Turowska
GNIAZDO Rodzina Onyszkiewiczów
JOANNA
Powojenny, polski Londyn w 1952 roku. Uroczystość urodzin Aleksandry Piłsudskiej. Są znamienici goście. Jest jeszcze dostojniej niż zwykle, bo pani marszałkowa obchodzi siedemdziesięciolecie. W przyjęciu po raz pierwszy uczestniczy Joasia, ukochana wnuczka Jubilatki. Ma już dwa lata, nie bacząc na wymogi towarzyskiej etykiety zajada się smakowitymi, cynamonowymi ciasteczkami własnego, babcinego wypieku, przysmakiem znanym wszystkim gościom. W imieniu przyjaciół i znajomych życzenia składa generał Kazimierz Sosnkowski. Obecni z szacunkiem stoją, słuchają w skupieniu słów generała układających się jednak w trochę przydługą orację. – Babciu, siadaj, bo ten pan tak długo już mówi, że przecież się zmęczysz – przerywa rezolutnie jasnowłosa dwulatka, która przecież w tym wieku jeszcze nie musi się liczyć z żadnym protokołem dyplomatycznym.
***
Joanna Onyszkiewicz: - „Pożyczamy” swoje życie, aby na jego przykładzie pokazać, co tysiące anonimowych i nie anonimowych ludzi przeżyło razem z nami.
Zofia Turowska - GNIAZDO Rodzina Onyszkiewiczów
******************
Ku pamięci pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Radzyniu Chełmińskim
5-8 czerwca 1921 r.
W roku 1918 po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Jednak sporną kwestią pozostawała sprawa naszych granic. Ostatecznie rozstrzygnięto ją na konferencji w Wersalu, której obrady rozpoczęły się 18 stycznia 1919 roku. W traktacie pokojowym z Niemcami z 28 czerwca 1919 roku. postanowiono oddać Polsce Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie bez Gdańska oraz Prusy Zachodnie z Toruniem. Na Warmii, Mazurach oraz na Górnym Śląsku zarządzono plebiscyty. Gdańsk został ogłoszony Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów. Traktat wersalski wszedł w życie 10 stycznia 1920 roku. W ten sposób Polska przejęła władzę nad Pomorzem.
17 stycznia 1920 roku wojska polskie Grupy Operacyjnej generała dywizji Stanisława Napoleona hr. Ursyna-Pruszyńskiego, w składzie 8. Dywizji Strzelców oraz 5. Brygady Jazdy wkroczyły do Golubia, który stał się pierwszym miastem na Pomorzu przejętym przez Polskę. Po 148 latach Golub wraca do Polski. Golub został włączony do Prus po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku.
18 stycznia 1920 roku o poranku zaczyna się wymarsz wojsk niemieckich z Torunia. Straż Ludowa zabezpiecza pocztę, dworce i gmachy użyteczności publicznej. Budowane są ozdobne bramy triumfalne, wkrótce do miasta wjeżdżają polskie pociągi pancerne "Boruta" i "Wilk", a o godz. 15 wkracza Dywizja Pomorska płk. Stanisława Skrzyńskiego (z kierunku Inowrocławia), a następnie ze strony Lubicza część II Dywizji Strzelców. Liczba polskich żołnierzy szybko osiąga 24 tys. Po 127 latach Toruń wrócił do Polski. Toruń został włączony do Prus po drugim rozbiorze Polski 1793 roku.
Po 148 latach zaborów i pruskiej dominacji za dokładną datę powrotu Bydgoszczy do macierzy uznaje się 20 stycznia 1920 roku, kiedy to pierwsze oddziały wojska polskiego wkraczają do miasta. Ten moment upamiętnia tablica na Starym Rynku.
Dwa lata po zakończeniu I wojny światowej w dniu 23 stycznia 1920 roku Grudziądz powrócił po 148 latach niewoli do odrodzonego państwa polskiego.
W czerwcu 1921 roku Józef Piłsudski odwiedził m.in. Działdowo, Brodnicę, Wąbrzeźno, Kowalewo Pomorskie, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Radzyń Chełmiński.
Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa przybywając na Pomorze chciał podkreślić jego polskość. Jego pobyt tutaj miał pokazać, jak ważny był powrót tej polskiej ziemi w granice wolnej, niepodległej Polski.
Ku pamięci pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego .pdf
************************
„Ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego”
- Redakcja Zbigniew Kręcicki.
Będąc pod wielkim wrażeniem, pełen podziwu gorąco i serdecznie gratuluję pedagogom i uczniom Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Gołubiu – Dobrzyniu.
Oto kolejna, wspaniała publikacja poświęcona historii „Małej Ojczyzny” jaką jest dla społeczności tutejszej piękne miasto Golub – Dobrzyń, jego okolice, ale i dalsze terytorium – Ziemia Kujawsko – Pomorska.
Oddzielnie, serdeczne podziękowanie składam Panu Zbigniewowi Kręcickiemu, który jako informatyk, a więc umysł ścisły, potrafi swoją pasję historyczną zaszczepić młodzieży i społeczności szkoły, inspirując wiele inicjatyw związanych z odwiedzeniem miejsc będących dla nas Polaków swoistymi Sanktuariami Narodowymi, z okazji różnych rocznic, ale i przemyślanych wycieczek – „historycznym szlakiem”.
Przyczynkiem do takich patriotycznych postaw jest również nauczanie historii przez Panią Iwonę Podrazę, która mobilizuje uczniów do wielu przedsięwzięć.
Dzięki Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Jego Żołnierzom i wszystkim tym Polakom, którzy Mu wówczas zaufali i pomagali, a także tym, którzy dzisiaj pamiętają i wiedzą co zawdzięczamy tamtym pokoleniom mogę powiedzieć:
„Dumnym żem Polak, gdy na historii spoglądam stronice. I dumnym nim będę, przez całe życie”.
Z piłsudczykowskim pozdrowieniem i podziękowaniem
Marszałek Związku Piłsudczyków Rrzeczpospolitej Polskiej
Marian Edmund Ząbek
Pismo Pani Jadwigi Piłsudskiej Jaraczewskiej
********************
Pomniki i tablice poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu
w Toruniu i okolicach.
Zbigniew Kręcicki
publikacja w .pdf
********************
"W 90. rocznicę inkorporacji Golubia do Polski"
pod redakcją
Zbigniewa Kręcickiego, Marka Beygera,
Iwony Podrazy, Krzysztofa Staszewskiego.
W 90. rocznicę powrotu Golubia do Polski po 124 latach zaborów, młodzież, nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę, w szczególności tym, którzy przyczynili się do wyzwolenia Golubia.
Z tej okazji została wydana ta książka, napisana przez młodzież naszej szkoły.
1 7 stycznia 1920r. wojska Grupy Operacyjnej generała dywizji Stanisława Napoleona hr. Ursyn- Pruszyńskiego, w składzie 8. Dywizja Strzelców oraz 5. Brygada Jazdy, na mocy traktatu wersalskiego podpisanego w dniu 28 VI 1919r. przekroczyły "starą granicę przez drewniany most na Drwęcy" (poprzedniego dnia polscy żołnierze "Błękitnej Armii" stacjonowali w Dobrzyniu nad Drwęcą).
"Golub był pierwszym miastem na Pomorzu, które zostało przejęte przez Polskę w ramach postanowień traktatu wersalskiego"
***********************
PIŁSUDCZYK
pismo społeczno-historyczne
NR 59-60 Warszawa 2013/2014 ROK XXVI
TRADYCJE - Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu str. 4-5 - Zbigniew Kręcicki (6-7)
Szanowni Czytelnicy!
Polecamy kolejny 59 -60 numer kwartalnika społeczno-historycznego "Piłsudczyk". Jesteśmy świadomi roli naszego pisma w zakresie: integracji środowisk niepodległościowych i piłsudczykowskich; przekazywania zasad i wartości związanych z tradycją zarówno narodową jak i chrześcijańską, w myśl hasła wypisanego na naszych sztandarach: BÓG, HONOR, OJCZYZNA; popularyzowania niepodległościowych i państwowo twórczych idei marszałka Józefa Piłsudskiego; informowania społeczeństwa polskiego o dokonaniach naszych terenowych kół i oddziałów ZPRP oraz o podobnych przedsięwzięciach realizowanych przez bratnie organizacje piłsudczykowskie i strzeleckie.
W aktualnym numerze polecamy obszerne relacje z XXV lecia ZPRP – TPJP, którego obchody odbyły się 15 października 2013 r. w Gdyni. To już ćwierć wieku minęło, kiedy 13 września 1988 r. Sąd Okręgowy zarejestrował pierwszą organizację piłsudczykowską pod nazwą Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego z siedzibą w Różanie. W okresie 25-lecia, w głównych ośrodkach kraju [miasta wojewódzkie i powiatowe] powstało około 40 oddziałów lub kół Stowarzyszenia, z których nieliczna część ulegała reorganizacji zmieniając przynależność [Poznań, Lublin, Kalisz, Białystok] lub kończąc działalność [Katowice, Łódź, Suwałki, Ostrołęka, Elbląg]. Natomiast nadal tworzone są nowe oddziały Związku na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Związek Piłsudczyków RP jest inspiratorem budowy kilkudziesięciu pomników, obelisków i tablic epitafijnych w całym kraju, nadawania im. Marszałka Józefa Piłsudskiego szkołom i instytucjom, placom i ulicom [w tym i w Warszawie] oraz fundatorem sztandarów. Jako pierwszy z organizacji piłsudczykowskich święcił sztandar w Katedrze Polowej WP, a także 25 lat temu rozpoczął wydawanie swojego organu prasowego PIŁSUDCZYK. Szczególnym wydarzeniem w życiu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej była uroczystość poświęcenia nowego sztandaru w Katedrze Polowej WP przez Biskupa Polowego Józefa Guzdka, a która odbyła się w dniu 10 marca 2012 roku, a także coroczne Centralne Obchody Imienin Marszałka w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Kontynuujemy także dział TRADYCJE, a w nim VI część Ruch piłsudczykowski w Polsce i historia Zespołu Szkół w Bogatem.
W dziale Z ŻYCIA KÓŁ I ŚRODOWISK PIŁSUDCZYKOWSKICH, w szerszym aspekcie prezentujemy liczne osiągnięcia naszych kół i oddziałów Związku Piłsudczyków RP, a także innych organizacji i stowarzyszeń piłsudczykowskich, w zakresie popularyzowania dokonań Marszałka J. Piłsudskiego i tradycji oręża polskiego. Polecamy zatem relacje: z XX – lecia Oddziału ZPRP w Lidzbarku Warmińskim [10.11.2013 r.]; uroczystość wręczenia sztandaru Oddział ZPRP w Kraśniku [12.05.2013 r.], a także w Wyszkowie [18.05.2014 r.], udział delegacji Oddziału ZPRP z Ciechanowie w Marszu 1. kompanii kadrowej; odsłonięcie Pomnika Marszałka J. Piłsudskiego w Daleszycach 10.08.2013 r.] z udziałem członków oddziału ZPRP w Głowaczowie oraz Pomnika Marszałka w Gdyni [10.11.2013 r.]; sadzenie 10 dębów przez Oddział w Przasnyszu z okazji 100 rocznicy POW.
FORUM piłsudczykowskie to relacja z posiedzenia: IX Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów [13.09.2013 r.] Gdynia; Zarządu Krajowego ZPRP [24.06. 2013 r. i 16.11.2013 r.] CBW Warszawa oraz spotkania środowiskowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy, który wrosły w tradycję ruchu niepodległościowego i piłsudczykowskiego [Przasnysz, Warszawa, Wyszków]
Jestem przekonany, iż prezentowany numer PIŁSUDCZYKA, spotka się z życzliwą oceną i zainteresowaniem.
Redaktor Naczelny
dr Wiesław Leszek Ząbek
Pilsudczyk_59_60_2014.pdf ....
*******************
"Józef Piłsudski na Maderze" - Adam Lewandowski.
Ukazała się książka „Józef Piłsudski na Maderze” Adama Lewandowskiego. W części odnoszącej się do współczesności, w ramach – Polonica na Maderze zamieszczone są z pobytu na tej wyspie wspomnienia i zdjęcia Zbigniewa Kręcickiego.
Ze wstępu
Nigdy zapewne nie dowiemy się wszystkiego o życiu prywatnym Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pobyt na portugalskiej wyspie Madera był najdłuższym wyjazdem Józefa Piłsudskiego z Polski w okresie międzywojennym. Niniejsze opracowanie ma na celu przypomnieć P.T. Czytelnikowi mało znane lub zapomniane chwile z życia Jedynego Architekta Niepodległości Polski. Oddalanie się w czasie pozwala nam zdobyć się na sąd obiektywny o Marszałku Piłsudskim, niezależny od autora. Czytelnikowi należy się wyjaśnienie. Piszący te słowa nie ukrywa, że jest Jego gorącym orędownikiem w dziele budowy Wielkiej Polski. Najzupełniej świadomie w obszernych fragmentach przedstawia wspomnienia osób, które miały zaszczyt być naocznymi świadkami tamtych wydarzeń i które tak jak autor dziś, są zafascynowane Józefem Piłsudskim.
Jako pierwszą obszerniejszą relację z pobytu Józefa Piłsudskiego na Maderze, z którą czytelnik zapozna się w książce, jest o szczególnej wartości wnikliwa obserwacja Marszałka dokonana przez kapitana Mieczysława Lepeckiego. Lepecki, adiutant Józefa Piłsudskiego miał niesamowitą zdolność do malarskiego opisywania zdarzeń. Dzięki temu jego wspomnienia po latach nie tracą ostrości. Stanowi to główny walor jego książek.
**********************
Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
Nadanie imienia szkole
28 lutego 2003 roku
Redakcja
Zbigniew Kręcicki
Książka w PDF...
*******************
Kronika Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz