Józef Haller w Gorzuchowie k/Torunia

 Józef Haller w Gorzuchowie k/Torunia



Gorzuchowo to wieś położona w północnej części Pojezierza Chełmińskiego. Z tym miejscem właśnie związany jest człowiek - legenda, trwale związany z historią Polski, a zwłaszcza Pomorza - generał Józef Haller. To właśnie tutaj zakupił dworek i tzw. resztówkę i związał się z tym miejscem na kilkanaście lat.

W Pucku, 10.02.1920 roku, generał Haller dokonał oficjalnych zaślubin Polski z Bałtykiem. Generałowi bardzo spodobało się Pomorze. Po przewrocie majowym w 1926 roku został odsunięty od polityki, kupił dwór z resztówką i związał życie z Gorzuchowem, gdzie przebywał z przerwami aż do wybuchu II wojny światowej.

Majątek w Gorzuchowie Józef Haller kupił w 1922 roku. W jego skład wchodziło 120-150 hektarów gruntu i zabudowania. Majątek był wpierw dzierżawiony Stanisławowi Piechockiemu, a od 1932 roku generał Haller mieszkał tam na stałe wraz z żoną Aleksandrą i synem Erykiem - aż do 1939 roku, czyli do chwili wybuchu II wojny światowej. Po II wojnie światowej majątek został skonfiskowany przez państwo polskie.

Tu tworzyła się opozycja, tu zjeżdżali ówcześni politycy - wśród nich także generał Władysław Sikorski. Polityka rządziła się swoimi prawami - politycy nie spotykali się w restauracjach, ale właśnie w swoich dworkach prowadzili poważne dysputy. Kiedyś dworek Hallera otoczony był zielenią, wyglądał pięknie, jak typowy międzywojenny dworek.













Gen. Józef Haller - dary dla mieszkańców

Wzniósł w Gorzuchowie kapliczkę św. Andrzeja Boboli. Poza tym, na Górze św. Jana kazał wykuć grotę i postawić w niej statuetkę Matki Boskiej. To było w 1933 roku. Potem generał, każdego lata, uczestniczył tam w nabożeństwach majowych. Patronował również przy budowie nowego kościoła - spalonego w 1938 roku, zakupując wieczną lampkę z trzema orłami oraz inne elementy wyposażenia.

Kapliczka św. Andrzeja Boboli



Statuetka Matki Boskiej

Kościół w Sarnowie gm. Stolno  pow. Chełmno




Lampka z trzema orłami


"Błękitny generał" często odwiedzał Chełmno

Haller w tamtym okresie często bywał w Chełmnie, gdzie był ojcem chrzestnym sztandaru Związku Hallerczyków oddział w Chełmnie. To przedwojenna organizacja paramilitarna. Jego ukochanym dzieckiem był jednak Związek Harcerstwa Polskiego. A także Polski Czerwony Krzyż.




Gen. Józef Haller był odznaczony Orderem Orła Białego (1921), Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1920), czterokrotnie Krzyżem Walecznych, najwyższymi odznaczeniami estońskimi, francuskimi i włoskimi. W 1939 roku opuścił Polskę i nigdy już do niej nie wrócił. Zmarł 4 VI 1960 roku i został pochowany na cmentarzu Gunnersburyw Londynie. W 1993 roku jego prochy przeniesiono do Krakowa.

Prochy generała Józefa Hallera powróciły do kraju 23 kwietnia 1993 roku.

15 maja 1993 w sarkofagu z czarnego marmuru pochowano w Krakowie w kościele św. Agnieszki (po prawej stronie) sprowadzone z Wielkiej Brytanii spoczęły prochy gen. Józefa Hallera.



Kościół św. Agnieszki w Krakowie


Pomnik Józefa Hallera w Toruniu











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1918

  Źródło:      https://www.facebook.com/MojHistorycznyBlogMHB       http://mojhistorycznyblog.pl/ KARTKA Z KALENDARZA 10 listopada 1918 roku...