2025 Lanzarote

 

Lanzarote – Wyspa Ognia.

– Lanzarote to hiszpańska wyspa na Oceanie Atlantyckim, która jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży u północno-zachodnich wybrzeży Afryki i jest wyspą pochodzenia wulkanicznego.  – Powierzchnia Lanzarote wynosi niecałe 850 km². Wyspa w większości jest pokryta lawą. Dla porównania: niemiecki Berlin ma trochę ponad 890 km². Wyspa jest na czwartej pozycji co do wielkości, wśród wysp archipelagu.  – Zaledwie ok. 120 km dzieli Lanzarote od Maroka i ok. 1000 od Półwyspu Iberyjskiego.  – Wyspa została odkryta w XIV w. n.e. przez Lancelotto Malocello, genueńskiego kupca i żeglarza.
– Aktualnie stolicą Lanzarote jest Arrecife, miasto leżące na wschodnim wybrzeżu wyspy. Skupia ono niemal jedną trzecią wszystkich mieszkańców wyspy. 
Na wyspie Lanzarote w sumie jest około 350 wulkanów. Część z nich ciągle jest aktywna.


Park Narodowy Timanfaya 

Montañas del Fuego, czyli “Góry Ognia” jest niezwykłym wynikiem erupcji na południu Lanzarote w XVIII wieku. Podróżnik obserwuje tu spektakl wielobarwnych kraterów, podziwia strumienie zastygłej lawy, robi imponujące zdjęcia księżycowym krajobrazom, które odzwierciedlają płonącą ziemię i jej niekontrolowaną siłę.
W Parku Narodowym Timanfaya można zobaczyć jedną z największych aktywności wulkanicznych na świecie, zarówno ze względu na ogromną ilość materiałów wyrzucanych przez ogień, jak i na spektakularny sześcioletni czas trwania erupcji: 1730 – 1736.
W Parku Narodowym Timanfaya znajduje się 25 zidentyfikowanych wulkanów.


















El Golfo

To niezwykłe jezioro swoją barwę zawdzięcza obecnemu w nim specyficznemu fitoplanktonowi. Ma ono od 8 do 10 metrów głębokości i wypełnione jest wodą morską.





Mirador del Río

To punkt widokowy, usytuowany na klifie Risco de Famara, na wysokości prawie 500 metrów, oferuje wspaniałą panoramę wyspy Lanzarote. Znajduje się tam jeden z najbardziej charakterystycznych budynków zaprojektowanych przez architekta Césara Manrique. Widać pobliską wyspę La Graciosa z całkiem innej perspektywy. Wynurzające się z niej, niemal idealne, stożki wulkaniczne robią równie duże wrażenie co sama zatoka El Río, której ten punkt widokowy zawdzięcza swoją nazwę.













Las Grietas

To miejsce, w którym zbocze wulkanu Montaña Blanca pękło ukazując warstwy lawy z różnych erupcji. 















Fundación César Manrique

Wyspa, którą stworzył człowiek César Manrique - malarz, architekt i rzeźbiarz.
Fundación César Manrique znajduje się w centrum wyspy Lanzarote, w domu znanym jako Taro de Tahíche. Malarz, architekt i rzeźbiarz, Manrique, założył sobie cel - stworzenie z Lanzarote najpiękniejszej z wysp. Budynek ten, zbudowany na pięciu „pęcherzach” wulkanicznych, przekształconych w pomieszczenia, jest istnym przykładem typowej architektury artysty. W tym miejscu, zwiedzający może lepiej zrozumieć, jakie zmiany wprowadził na Lanzarote, łącząc sztukę z naturą, zachowując jednak krajobraz i tradycje wyspy.
César Manrique zginął w wieku 73 lat w tragicznym wypadku samochodowym koło domu w dniu 25 września 1992 roku.



























LagOmar

Najpiękniejsza rezydencja i muzeum na Lanzarote.W 1972 r. Lanzarote stała się planem filmowym dla „Tajemniczej wyspy” – hiszpańskiej produkcji w reż. Antonio Bardema zrealizowanej na podstawie powieści Juliusza Verne’a. W rolę kapitana Nemo wcielił się wówczas Omar Sharif.
Aktor nie cieszył się jednak długo swoją nową rezydencją. W ciągu kilku dni stracił ją bowiem podczas gry w brydża. Zwycięzcą okazał się z kolei sam deweloper Sam Benady, który znając uzależnienie Sharifa od hazardu wyzwał go na karciany pojedynek. I być może cała ta historia potoczyłaby się inaczej, gdyby nie fakt, że Benady był w tym czasie mistrzem Europy w brydżu.



















Jaskinie Jameos del Agua

Nimi pocięta jest niemal cała wyspa, powstały w wyniku ogromnego wybuchu wulkanu La Corona (Volcán de La Corona). Do wybuchu doszło około pięciu tysięcy lat temu i był on tak potężny, że zamienił on niemal całą wyspę w bulgoczącą górę lawy.
Jaskinie Jameos del Agua, zostały zaprojektowane i wykonane pod okiem lokalnego artysty Cesara Manrique. Powstała niezwykła sala koncertowa, mieszcząca się pod ziemią, zwana audytorium.













Ogród Kaktusów

Znajduje się w starym kamieniołomie, w którym wydobywano gruboziarnisty piasek wulkaniczny lub pumeks używany przez dawnych hodowców opuncji (rośliny z rodziny kaktusów) w celu utrzymania nocnej wilgoci w glebie. Artysta César Manrique dostrzegł w tym miejscu możliwość przekształcenia pozostałej przestrzeni w tarasy, na których rośnie ponad 500 gatunków kaktusów. Na terenie kompleksu, noszącego niepowtarzalną pieczęć Manrique, znajduje się wiatrak, który dawniej służył do mielenia kukurydzy i został odrestaurowany w celach edukacyjnych.










Teguise

Miasto zostało założone w 1414 r. i do roku 1852 pełniło funkcję stolicy wyspy (do momentu ustania ataków piratów, kiedy stolica została przeniesiona na wybrzeże do Arrecife). Nazwa miasta pochodzi od Teguise, imienia córki Guadarfii, ostatniego tubylczego władcy Lanzarote, wnuka króla Zonzamasa, panującego na wyspie w czasach pobytu tam Lancelotta Malocella, genueńskiego kupca i żeglarza, odkrywcy Wysp Kanaryjskich w 1312 roku. Teguise wzięła ślub z bratankiem Jeana de Bethencourta, Maciotem de Béthencourt, rządcy El Hierro i Lanzarote do 1415.
















Arrecife

Arrecife, stolica Lanzarote, to piękne i spokojne miasto portowe położone na wschodnim wybrzeżu wyspy.






Arrecife - Puente de las Bolas



Castitillo de San Gabriel






















stolica Lanzarote, to piękne i spokojne miasto portowe położone na wschodnim wybrzeżu wyspy






































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1918

  Źródło:      https://www.facebook.com/MojHistorycznyBlogMHB       http://mojhistorycznyblog.pl/ KARTKA Z KALENDARZA 10 listopada 1918 roku...